08.11.2022 Наука

Пцуењето е здраво и е показател на интелигенција, покажува науката

Вулгарноста и пцостите можат да предизвикаат шок и вознемиреност, во зависност од ситуацијата, а учтивото општество смета дека вулгарноста е знак на ниска интелигенција, ниско образование и некултура. Но, научниците тврдат дека пцуењето всушност може да се користи како моќно и интелигентно средство за комуникација и самоизразување.

Научниците открија дека пцуењето може да има позитивен ефект врз односите кога се користи за да се покажат знаци на солидарност или радост.

Употребата на такви силни зборови може да ги направи луѓето да изгледаат поубедливи, може да ги насмее луѓето и може да им помогне на некои луѓе да се справат со одредени конфликтни ситуации, како лутина и болка, и да ги подобрат перформансите за време на вежбањето, велат експертите.

Сепак, ова откритие доаѓа со очигледно предупредување дека луѓето треба да бидат внимателни кога користат пцости, имајќи на ум пред кого пцујат и каде, ако не сакаат да бидат „навредливи, несоодветни и непожелни“.

- Пцуењето долго време беше отфрлено како тема на сериозно истражување бидејќи се претпоставуваше дека тоа е едноставно знак на агресија, слаби јазични вештини или ниска интелигенција. Но, сега имаме многу докази кои го оспоруваат овој став, принудувајќи нè да ги доведеме во прашање природата и моќта на пцуењето - велат истражувачите од Велика Британија и од Шведска.

Алстер и Вестминстер, научници од Универзитетот во Кил, испитале 100 академски трудови за пцуењето и откриле дека пцуењето е различно и помоќно од другите форми на употреба на јазикот, па дури може да потекнува од различен дел од мозокот од нормалниот говор.

Тие идентификувале неколку заеднички цели за секојдневно пцуење, вклучително и изразување емоции како што се радост, лутина, возбуда и страв, и изразување пријателство и солидарност меѓу пријателите. Исто така, може да се користи и за хумор и вербален акцент, според студијата објавена во списанието „Лингуа“.

Додека новите докази нагласуваат дека пцуењето има мноштво физиолошки, когнитивни, емоционални и интеракциски ефекти, сепак, отворена е дебата од каде потекнува неговата моќ.

- Ако ги прашате повеќето луѓе да ја објаснат моќта на пцуењето, тие веројатно ќе дадат одговор во согласност со она што ние го нарекуваме хипотеза за сапун и вода. Идејата е дека луѓето имаат некакво детско искуство кога биле искарани од возрасните за пцуењето, а идејата е тогаш сеќавањето на таа непријатна средба да остане во личноста и засекогаш да биде врзана за пцуењето. За жал, доказите за тоа во тековните истражувања се слаби, па сѐ уште не можеме со сигурност да кажеме од каде потекнуваат пцостите - објаснува психологот д-р Ричард Стивенс.

Во една од студиите која се фокусирала на пцостите и толеранциите на болка, учесниците можеле подолго да ги држат рацете во студена вода ако пцуеле, што укажува на тоа дека пцуењето помага да се справат со болката.

Извор: Mirror.co.uk
Фото: Freepik