X
 08.12.2021 Уметност

Најкреативните мурали за 2021 година што ги претворија јавните места во ремек-дела

Од впечатливи слики на напуштени бродови до мурали кои ги слават културата и историјата на црнците, уличните уметници пронајдоа уникатни и импресивни начини да ја разубават нивната околина во текот на изминатата година.

Ова се некои од најдобрите мурали за 2021 година.

Изборот содржи неверојатни креативни подвизи во Америка, Азија и пошироко. Така, на пример, уметницата Мона Карон ја прошири нејзината тековна серија ВИДС - проект што се фокусира на приказни за домородните растенија во урбаните простори - со 20-катен мурал на диво цвеќе во Џерси Сити.

Слично на тоа, шпанскиот уметник Такен ѝ вдахна нов живот на старата знаменитост во Гиен, Франција, покривајќи кула висока 35 метри со слика од различни птици.

35-метарски мурал на птици во Гиен, Франција

1

Сместен покрај реката Лоара во Франција, градот Гиен има нова знаменитост благодарение на вештините на уличниот уметник Такен. Шпанскиот уметник помина речиси две недели трансформирајќи еден од трите резервоари за вода во градот во уметничко дело. Резултатот е прекрасен споменик кој ја користи нежната палета на бои.

Мурален портрет во Тринидад, Бразил

mural

Бразилскиот уличен уметник Фабио Гомес Триндад ги комбинира сликарството и природата за да создаде единствени дела кои се комплетни само кога се гледаат заедно. Со помош на гранки од дрвја што седат над неговите живописни мурали, тој прави портрети каде што е присутен само дел од главата - како што се лицето и дел од косата. Но, кога е поврзан со разнобојни цветни дрвја и зелени лисја, портретот има целосен, прекрасен ковчег. Тоа е паметен и шармантен начин да се комбинираат елементите на урбаната средина со природната.

Мурал на 20-катница

3

Муралот на Мона Карон прикажува растение што потекнува од местото Еутрохиум. Карон доловува едно од овие диви цвеќиња со исклучителни детали и го поставува на остра црна заднина што ја подобрува црвено-зелената палета на растението.

Мурал на стар брод

4

Растејќи во крајбрежен град на мирниот остров Кјушу во Југоисточна Јапонија, морето е одличен извор на инспирација и утеха за јапонскиот уметник ОНЕК. Затоа таа ја избра страната на стар напуштен брод како нејзино платно за неодамнешниот мурален проект.

Мурал во Лос Анџелес, Калифорнија

5

Уметницата Адел Рено од Лос Анџелес користи гулаби кои живеат во градот како муза за калеидоскопски мурали со детални пердуви. Тековната серија, наречена „Олук рај“, ги украсува фасадите на зградите низ светот со радосни бои и форми.

Земјено огледало во Олштин, Полска

6

Полскиот уметник Бартек Свиатецки, познат како Пенер, е еден од многуте уметници што ги користат своите таленти за да ги трансформираат фасадите на зградите во јавни уметнички дела. Неодамна го заврши својот најнов мурал во Олштин, Полска. Насловена како Земја на огледалото, оваа живописна, сино-зелена слика прикажува хипнотизирачка фузија на геометриски форми и рамнини.

Мурална тантела во Бретања, Франција

7

Полскиот уличен уметник Неспун е познат по создавањето мурали врз основа на нежни модели на тантела. И сега го донесе својот уникатен стил во мал град во француска Бретања. Неспун ја трансформира фасадата на зграда во неверојатно уметничко дело.

Проѕирен мурал во Гренобл, Франција

8

Уличната уметница Рози Вудс од Лондон создава дело што тече низ ѕидовите на кој било град што ќе го посети. Навлегувајќи во линијата помеѓу реализмот и апстракцијата, нејзините композиции изгледаат како шарени ткаенини кои се развиваат низ архитектурата. И со избирање живописни нијанси, Вудс дозволува нејзините мурали да се појавуваат и веднаш да ја трансформираат околината.

Мурал со колаж во Далас, Тексас

mural

Дизајнерот, илустратор и уличен уметник Тристан Итон е можеби најпознат по неговите мурали од големи размери кои можат да се најдат во градовите низ светот - вклучувајќи ги Њујорк, Париз и Шангај. Во една од неговите последни нарачки, платното на Итон беше зграда наречена Стак во срцето на Далас, историската населба Дип Елум во Тексас. Масивниот мурал на црна каубојка се навраќа на корените на Дип Елум како разновиден центар на градската музика, уметност и забавна сцена.

Шарен мурал на летачка птица во Буенос Аирес, Аргентина, од Фио Силва

mural

Аргентинскиот уметник Фио Силва ги украсува фасадите на зградите со извонредни прикази на птици кои се издигнуваат низ ветровито небо и зеленило.

Извор: Мymodernmet.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност