X
 09.03.2021 Здравје

За секоја солза има насмевка: За битките во животот со ретка болест, раскажува Весна Јовановска-Јанковска

За животот со ретка болест, за битката за лек, за битката да му се помогне на сопственото дете, но и за тоа дека животот може да биде убав, зборува Верче Јовановска-Јанковска, на која пред триесетина години ѝ е дијагностициран херидритарен ангиоедем (ХАЕ). Болеста кај овие луѓе предизвикува отекување на разни делови од телото и ако при напад не земат соодветна терапија, може да им биде загрозен животот, во зависност од тоа во кој дел од телото се појавил отокот.
Таа е 44-годишна жена на која болеста ѝ била дијагностицирана додека била дете, а кога нејзиниот син го добил првиот напад, со сопругот сфатиле дека ова е нивна лична битка.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје