X
 09.06.2020 Здравје

Рота-вакцина: Што да се очекува откако бебето ќе ја прими?

Како и кај сите вакцини, и рота-вакцината може да предизвика нуспојави. Најчести несакани појави се треска, повраќање, дијареја. Но, придобивките од примање на вакцината, според лекарите, секако се поголеми. Од Комитетот за имунизација велат дека за вакцината особено се заинтересирани родители кои со првото дете искусиле инфекција поради рота вирус.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје