09.07.2022 Живот

Дали би се осмелиле да поминете една ноќ сами на овој остров пред да го купите?

Сакате да купите приватен остров на североисточниот брег на САД?

Островот Дакс Леџ се наоѓа во заливот Вохоа, Мејн, и чини 339.000 долари.

Били Миликен, сопственик на островот и агент за недвижности задолжен за продажбата, вели дека островот нуди многу за новиот сопственик. Иако се чувствувате оддалечени и отцепени кога престојувате на него, островот е на 10-минутно возење со брод од Џоунспорт, Мејн.

- Доволно е далеку за да сте подалеку од какви било звуци и светла. Небото е прилично темно, така што ноќта е убава - вели тој.

Фото: Dean Tyler Photography/Yahoo

Но, за да се квалификуваат како потенцијални купувачи, заинтересираните треба да останат и да преноќат една ноќ на островот.

Да можеш да си дозволиш да го купиш островот е една работа. Но, Миликен има дополнителен услов: секој што е заинтересиран за островот треба да биде подготвен да помине една ноќ.

- Се држам до мојот план: за да се квалификуваш како потенцијален купувач, мора да преноќиш на островот - вели тој.

Неговата цел е новиот сопственик да ја види вредноста на природниот пејзаж на островот, но и да биде подготвен да се справи со сето она што го нуди островот.

Двајца потенцијални купувачи веќе го завршија барањето за ноќевање, а во наредните денови е предвидена посета на уште тројца заинтересирани. Доколку се квалификуваат повеќе од еден потенцијален купувач, Миликен вели дека одлучувачки фактор ќе биде неговиот инстинкт.

Фото: Dean Tyler Photography/Yahoo

Островот доаѓа со куќа од 50 квадратни метри која има поглед на околните води. Кога Миликен го купил островот, оригиналниот имот бил во очајна состојба.

- Ја срушивме куќата што претходно постоеше и изградивме сосема нова - вели тој.

Она што го прави островот толку уникатен е недостигот на дрвја, што овозможува непречен поглед на водата.

Куќичката е пријатна и во неа може да сместат четири лица. Низ годините Миликен го делел островот со семејството и блиските пријатели.

Фото: Dean Tyler Photography/Yahoo

Како што вели тој, најголем дел од лошите временски услови се случуваат помеѓу октомври и мај. Тој вообичаено не е на островот во тоа време бидејќи временските услови не се погодни.

Убавината на островот е во текот на летото кога можете да го искусите океанот и да бидете дел од него, вели Миликен.

За да го задржи интегритетот на островот и неговиот див свет, Миликен вели дека би го продал само на некој што би го сметал за посебно место.

- Колку подолго го поседувам, толку повеќе разбирам дека тоа е посебно место - вели Миликен.

Извор: Yahoo.com
Подготвил: Тамара Гроздановски