X
 09.08.2018 Култура

Некогаш постоело „осмо светско чудо“, но никогаш нема да се врати

По повеќе од 125 години мистерија, научниците сметаат дека повторно успеале да го потврдат местото каде што се наоѓало „осмото чудо“ во светот, расчистувајќи го поголемиот дел од неизвесноста од претходните истражувања.

На 10 јуни 1886 година се урнал врвот на планината Таравера во една од најголемите вулкански ерупции во историјата на Нов Зеланд, испраќајќи вулкански остатоци и уништувајќи го околниот пејзаж.

Стотици години научниците претпоставувале дека експлозијата го уништила осмото чудо на светот, прекрасните Розови и Бели Тераси, кои се наоѓале на брегот на езерото Ротомахана, на само 10 километри југозападно од вулканот.

езеро
Фото: Wikimedia Commons


Неодамна имало шпекулации дека можеби не е сѐ изгубено, туку само било закопано покрај езерото што се кренало од ерупцијата и потенцијално може да биде истражено со археолошки ископ.

Новото истражување користи детално подводно мапирање за да потврди дека Белата Тераса е одамна исчезната, а барем дел од Розовата Тераса останал на дното на масивното езеро Ротомахана.

Некогаш овие розови и бели тераси биле најголемите формации на силика синтер на Земјата, ситно гранулирана верзија на кварц што блеска на сончева светлина. Според историските записи, една од формациите била извонредно бисерно бела, додека другата имала нијанса на розова.

Соочувајќи се една со друга преку езерото, неверојатните геолошки структури биле прекрасни за гледање, но три дена по историската ерупција и езерото и терасите исчезнале во големиот кратер. Со текот на времето кратерот се наполнил со вода, заменувајќи го езерото што некогаш било изгубено.

1
Фото: GNS


- Уништувањето на поголемиот дел од терасите можеби не е изненадувачки со оглед на тоа што ерупцијата од 1886 година била толку насилна што се слушнала до Оукленд и на Јужниот Остров - вели авторот на истражувањето, Корнел де Ронде, геолог за истражување во Џи-ен-ес во Нов Зеланд.

- Експлозијата оставила длабочина од 17 метри низ планината Таравера и југозападно под езерото.

Додека експертите верувале дека Белата Тераса во голема мера била уништена, претходните истражувања укажуваат на тоа дека Розовата Тераса се крие под површината на езерото, кое се зголемило за најмалку 60 метри.

2
Фото: GNS

По анализирањето на огромните податоци собрани пред пет години, истражувачите обезбедија огромен поглед под површината на земјата - и она што го мапирале се совпаѓало со историските фотографии на Розовите Тераси.

Користејќи ги историските фотографии и мапи во комбинација со современата технологија, истражувачите успеале да го нацртаат дното на езерото толку детално што претходно не било видено.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура