X
 09.10.2020 Живот

Поради генска мутација, жителите на еден индонезиски остров се раѓаат со светлосини очи

Индонезија е една од најголемите островски земји во светот, со над 17.000 острови. Поради толку многу острови, земјата изобилува со разни култури и во неа се зборуваат над 700 различни јазици.

View this post on Instagram

. ~ HAPPY NATIONAL BATIK DAY ~ The traditional cloth of Indonesia Talent : @sawal_bayonet Rare and unique genetic condition which known as Waardenburg Syndrome. Thanks to : @jaymuhammad.id @syarif_hidayat2020 Location : Kendari, Sulawesi Tenggara Gear : Sony A9 , Lens 135mm F1.8 #instagram #sonyalpha_id #natgeoindonesia #natgeotravel #hipaae #wonderfulindonesia #natgeoyourshot #yourshotphotographer #fotokitaid #kendariinfo #mountesia #indonesia #indonesia_photography #gettyimages #picoftheday #photooftheday #photography #blueeyes #blue #batikmodern #awesome_photographers #batiksolo #marimotret_id #mountesia #batikindonesia #batik #batikmurah #humaninterest #batikpekalongan #batiktulis

A post shared by Korchnoi Pasaribu (@geo.rock888) onНа малиот остров Бутон живеат луѓе што имаат чудна генска мутација позната како синдром на Варденбург, што во некои случаи предизвикува губење на слухот, но во овој случај тој се манифестира преку продорните сини очи на жителите.Тој може да влијае и само на едно око, како што покажуваат фотографиите на Корчој Пасарибу, геолог и фотограф. Шансите да го имате синдромот се 1 во 42.000, а само на овој мал остров има повеќе жители со него.

Извор: boredpanda.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот