09.10.2022 Образование

Норвешка планира да го укине бесплатното студирање за странските студенти

Странските државјани што сакаат да студираат во Норвешка можеби ќе мора да плаќаат партиципација од наредната година, иако студирањето за домашните студенти е бесплатно. Новата уредба може да започне да се применува од наредната есен.

Станува збор за предлог на Министерството за образование на Норвешка. Моментално, студирањето во Норвешка е бесплатно за домашните и странските студенти. Меѓутоа, според министерот за образование Ола Бортен Мо, мора да се воведе партиципација за студентите кои се надвор од Европската Унија или шенген-зоната за универзитетите да ги покријат трошоците за овие студенти.

- Во поголемиот дел од случаите норвешките студенти треба да плаќаат партиципација за да студираат во странство. Нема причина зошто би требало да е различно тука. Норвешка и понатаму ќе биде отворена за студентите од сите земји, но мислиме дека е праведно и разумно тие да си плаќаат - изјавил министерот.

Тој посочил дека високото образование треба да остане бесплатно за норвешките студенти и оние што доаѓаат од земјите од Европската економска област и Швајцарија, како и студентите на размена.

Според министерот, доколку универзитетите наплаќаат партиципација за странски студенти, подобро ќе бидат подготвени да ги привлечат странските студенти поради квалитет и повеќе нема да привлекуваат студенти кои сакаат да студираат во Норвешка само затоа што е бесплатно. Освен тоа, со намалувањето на странските студенти ќе се ослободат места за домашните студенти, изјавил министерот.

Извор: Schengen visa info
Насловна фотографија: Pixabay