X
 09.11.2020 Култура

Во Русија постојано е зима, Шпанците секој ден уживаат во сиеста... Стереотипи за земјите што кружат на интернет

Честопати наидуваме на некои тврдења за кои и самите не сме сигурни од каде потекнуваат, но и дали се точни, така што општо е прифатено мислењето дека во Русија секогаш е зима. Затоа, на популарната социјална мрежа „Редит“ почнала дискусија, а корисниците од различни земји во светот ги споделија стереотипите со кои најчесто се среќаваат.

Кенија

- Кога ќе споменам дека сум од Кенија, веднаш следуваат прашања дали се занимавам со атлетика и колку често се среќавам со диви животни - вели еден интернет-корисник.

Грција

- Неверојатно, но некои корисници и понатаму прашуваат дали Грција е држава. Веројатно мислат дека постоела само во антиката - вели еден редит-корисник.

Освен тоа, кај тие што знаат за земјата преовладува мислењето дека Грците всушност воопшто не работат, туку уживаат во животот консумирајќи фета, маслинки, вино и маслиново масло.

spanija
Фото: Freepik

Шпанија


- Не, не знаеме сите да танцуваме фламенко, борбите со бикови не се најпопуларната работа во земјата - напиша еден корисник. Друг додаде дека не е точно дека секој ден уживаат во сиеста и попладневниот одмор.

Естонија

- Луѓето мислат дека сме Руси или дека зборуваме руски или дека нашата култура е иста. Ова не е точно. Младите луѓе воопшто не го познаваат рускиот јазик, а повозрасните го знаат бидејќи земјата долги години беше дел од Советскиот Сојуз. Други веруваат дека сите балтички земји ги делат јазикот и културата, но естонскиот јазик е специфичен и најсличен е со финскиот и унгарскиот. Има и такви што мислат дека живееме на работ на цивилизацијата, без интернет и чиста вода, а Естонија всушност е една од технолошки најразвиените земји - објаснува корисникот „Ајемнејмјузер“.

Австрија


- Неверојатно, но добар дел од луѓето и понатаму ги мешаат Австрија и Австралија - вели корисникот „Реди-4-Редит“. Друг додава дека не носат цела година „ледерхосен“ (кожени пантолони карактеристични за Тирол, но и Баварија), а и не пијат пиво во текот на целата година.

bali
Фото: Freepik

Индонезија

- Кога ќе дојдете на Бали, не доаѓате во држава. Бали е дел од Индонезија, а не е посебна држава - објаснува еден корисник. Овој стереотип кажува многу за моќта на Бали, која туристички е толку препознатлива што туристите мислат дека стигнале во некоја нова држава.

Извор: B92.net | Reddit
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура