X
 09.12.2019 Живот

Навики за позитивно живеење

„Стануваме она што постојано го правиме“ - Шон Ковеј

 

1. Смејте се во текот на целиот ден.


2. Излегувајте на сонце колку што е можно почесто и најмалку 15 минути дневно.

3. Опкружете се со позитивни луѓе полни со љубов - и во животот и онлајн.

4. Поврзете се со природата.

5. Зборувајте со бог/универзумот/ангелите/вашиот водич/вашата интуиција.

6. Прочитајте нешто што ќе ве инспирира и ќе ве научи на нешто ново.

7. Останете активни целиот ден.

8. Направете нешто за себе во кое вистински уживате.

9. Погледнете се во огледало и дајте си комплимент.

10. Наполнете ја бањата и останете долго време во неа.

11. Исфрлете ги грижите од вашиот живот.

12. Помогнете му некој на кој му е потребна помош.

13. Сонувајте повеќе.

14. Пребродете го тоа дека некогаш ќе ви биде непријатно.

15. Фокусирајте се на она што ве прави среќни.

16. Посакајте им добро утро на луѓето што поминуваат покрај вас.

17. Гушнете го вашето домашно милениче.

18. Наспијте се добро и дремнете тогаш кога чувствувате потреба.

19. Вежбајте повеќе.

20. Верувајте во себе.

21. Постигнете некоја цел.

22. Одржувајте ги вашите принципи.

23. Добијте/дајте најмалку 5 големи прегратки во текот на денот - 10 е уште подобро.

24. Фокусирајте се!

25. Разбудете се и испијте голема чаша вода со лимон.

26. Слушнете ја вашата омилена песна.

27. Сетете се на добрите спомени.

28. Имајте повеќе секс.

29. Научете нешто ново.

30. Сакајте се себеси повеќе.

31. Затворете ги очите и визуализирајте ги вашите соништа и цели.

32. Давајте вистински комплименти почесто.

33. Додајте позитивна енергија во вашиот дом.

34. Бидете позитивни и забавни.

35. Предизвикајте се себеси и преземете ризик.

36. Практикувајте јога.

37. Ценете ги вашите амбиции, работете на нив дневно.

38. Позитивно наградете се себеси за тоа што сте работеле напорно.

39. Направете нешто возбудливо: одете на авантура.

40. Бидете искрени.

41. Уживајте во чоколадото.

42. Практикувајте длабоко дишење.

43. Поминете време со вашите пријатели и семејство.

44. Учете од постарите.

45. Простете си себеси.

46. Ценете ги малите работи.

47. Дозволете си да се релаксирате.

48. Работете напорно и прифатете ги грешките - на тој начин растете.

49. Проширете го речникот. Научете некој збор и неговото значење, а потоа искористете го во реченица.

50. Учете од другите.

51. Сфатете ги проблемите и пронајдете решение.

52. Фотографирајте се повеќе.

53. Покажувајте ги вашите чувства.

54. Пребродете некој страв, и потоа раскажете го искуството.

55. Откријте кои сте навистина и покажувајте го тоа секој ден.

56. Планирајте одмор.

57. Слушајте ги другите.

58. Одете на прошетка или трчање.

59. Читајте инспиративни цитати.

60. Споделувајте со другите.

61. Практикувајте позитивно размислување секој ден.

62. Медитирајте.

63. Добијте поголема самодоверба.

64. Проширете го вашиот ум.

65. Ослободете се од нездрава навика.

66. Зборувајте позитивно.

67. Мотивирајте некој друг.

68. Престанете да одложувате, едноставно направете го нештото.

69. Научете некого како да направи нешто.

70. Ослободете се од потребата да се жалите. Изберете среќни мисли.

71. Танцувајте и пејте како никој да не ве гледа.

72. Исфрлете ги негативните мисли.

73. Балансирајте ги вашиот ум, тело и душа.

74. Поминете време сами, во мир и тишина.

75. Бидете успешни, дури и за време на викендите.

76. Организирајте или одете на забава.

77. Сакајте и бидете романтични.

78. Започнете со некоја навика, секако добра.

79. Посветете еден цел ден на вашето семејство.

80. Разбудете се со изгрејсонцето.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот