X
 10.05.2020 Здравје

Заштитна маска за лице направена со техниката оригами

„Хепишилд“ е нова заштитна маска која се витка со традиционалната техника оригами. Разликата е во тоа што маската е направена од пластика наместо од хартија, како што е случајот со најголемиот дел предмети направени со оригами.Новата маска би требало да го направи побрзо и подостапно масовното производство на овие заштитни маски што ги користат лицата кои се во контакт со пациенти, но и за други намени.


Маската нуди целосна заштита и може да се приспособува на тој што ја носи.

Извор: mashable.com
Фото: Instagram

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје