10.06.2022 Образование

Забава за сите генерации од бендовите на „Пијанофорте“

Во неделата на 5. јуни, во паркот „Ибни Пајко“ зад Македонската филхармонија, во организација на приватното музичко училиште „Пијанофорте“, се одржа завршниот концерт на поп-одделот. Настапувачи беа ученици од 5 до 18 годишна возраст. Прекрасно беше да се види и чуе изведба на познати мелодии во кои децата ги покажаа своите технички и музички достигнувања.

„Пијанофорте“ постои веќе 22 години и брои близу 220 ученици кои посетуваат настава по класична музика и популарни жанрови. Убавината на овој настан беше во тоа што можеа да се видат 80 настапувачи кои во соработка со нивните наставници успеаа да го задржат вниманието на публиката близу 3 часа.

Уште еднаш колективот на „Пијанофорте“ со вложување на огромен труд , голема дисциплина и љубов кон децата и работата, успеа да реализира вака голем и успешен настан кој намерната и не намерната публика ќе го памети.

(комерцијална објава)