X
 10.06.2023 Живот

Како НАСА ги именува објектите на Марс?

Роверите на НАСА - „Персеверанс“ и „Кјуриосити“ секојдневно истражуваат нови терени на Марс, додавајќи илјадници имиња на Црвената Планета во последните неколку години. Сместено во областа за операции на роверот „Персеверанс“ во лабораторијата за реактивен погон на НАСА, ова издание на Извештајот за Марс го прикажува геологот Тина Сигер од Калтек и го објаснува процесот за именување на карпите на Марс, целите за дупчење и други локации додека тимовите истражуваат.

Ова видео зборува за тоа како научниците одлучуваат за официјалните и неофицијалните имиња. За мисиите, научниците систематски ги делат своите мапи во квадранти и на секој квадрант му даваат тема од која може да се извлечат имиња, како што се националните паркови низ светот.


Извор: mars.nasa.gov
Фото: Screenshot
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот