10.09.2019 Живот

Понекогаш треба да ги оставите децата некој друг да ги чува. Како тоа да не им направи траума?

Работни обврски, кратки патувања и ред други ситуации можат да бидат причина понекогаш да треба да ги оставите вашите деца со нивните баби и дедовци, блиски членови на семејството - со некој што ќе ги чува. Кога е најдобро да го направите тој потег и како да му помогнете на детето што помалку трауматично да го прифати вашето отсуство?
Детето треба постепено да ја запознава личноста што ќе го чува додека сте отсутни. На почетокот е најдобро таа личност, било да е баба, дедо, тетка или дадилка, да си игра со детето во ваше присуство. Кога детето ќе стекне доверба и ќе ја засака, сѐ ќе биде во ред, вели Розита Андонова, психолог, психодрама-психотерапевт под супервизија во Општата болница во Гевгелија.

Прочитајте повеќе на ДЕЦА.МК
Подготвил: С.Ѓ