11.11.2021 Живот

14-годишниот Никола Ѓуретановиќ е државен рекордер во пливање

Јогата многу ми помага во пливањето. Умствените вежби се многу значајни за еден спортист. Следната година планирам да се подготвам за Комен куп, Централно европско првенство на кое учествуваат едни од најдобрите пливачи од Европа, а моја главна цел е Олимпијадата во Париз во 2024 година, вели Никола

Младиот Никола Ѓуретановиќ неодамна, на државно ниво, беше прогласен за најдобар пливач во категорија за постари пионери и кадети. И покрај тоа, ова четиринаесетгодишно момче неодамна беше одбиено за стипендија од Агенцијата за млади и спорт. Оваа реалност била мотив за Никола да не застане тука, туку напротив, да продолжи да урива рекорди и да реди нови медали и пехари во својата соба. За тоа што го тера да се движи напред, за тренинзите и за посветеноста, Никола зборува за Деца.мк во ова интервју.

Неодамна јавно реагираше на неправдата кога не доби стипендија од Агенцијата за млади и спорт, иако ги исполнуваше условите за тоа. Зошто се случи тоа и какви беа реакциите?

Не знам точно што се случи, но секако не беше фер, особено затоа што на државното првенство во пливање за оваа година бев прогласен за најдобар пливач во категорија за постари пионери и кадети. Многу луѓе ми пишаа и ме поддржаа. Посебна помош добив од господинот Мите Јовановски, на кој сум му многу благодарен и кој ме поттикна да продолжам кон мојата цел.

Целиот текст прочитајте го на Деца.мк.

Живот