X
 12.05.2020 Наука

Јупитер каков што не сте го виделе досега

Јупитер изгледа како џиновска огнена топка на најновата слика направена од астрономите.

Сепак, сликата не покажува како Јупитер навистина изгледа кога се гледа преку телескоп, пишува Би-би-си. Тоа е резултат на техника со која се погледнува под облаците на планетата и покажува што се крие под нив.

Техниката ја прави сликата појасна со отстранување на матните делови што се добиле поради турбулентната атмосфера на Јупитер. Конечната слика е комбинација од неколку фотографии добиени со оваа техника, со кои истражувачите може да ја анализираат планетата по делови.


Новата фотографија е една од најјасните од Јупитер што се направени досега од Земјата, според Би-би-си.

Автор: Ден Робитски
Извор: futurism.com
Фото: Facebook

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука