X
 12.05.2022 Наука

НАСА објави аудиозапис од црна дупка

Црните дупки што се наоѓаат во вселената претставуваат голема мистерија за луѓето. Меѓутоа, научниците постојано го зголемуваат разбирањето за овие масовни структури.

Американската вселенска агенција НАСА неодамна направила аудио од црна дупка. Аудиото било направено со помош на брановите што ги испраќа црна дупка која се наоѓа во галактичкото јато Персеј. Аудиото било адаптирано за да може да се слушне со човечко уво.

- Заблуда е дека нема звук во вселената со оглед на тоа што поголемиот дел од вселената е вакуум, па звукот нема медиум за проширување, но галактичките јата се полни со гасови кои стигнуваат до стотици, дури и илјадници галаксии и на тој начин претставуваат медиум за звучните бранови - напишала НАСА.


Извор: Idesh
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука