X
 12.07.2022 Живот

Вработените во оваа држава наскоро ќе добијат право за работа од дома

Работата од дома веројатно ќе стане легално право за сите вработени во Холандија. Долниот дом на холандскиот парламент одобрил легислатива за ова месецов. Сега, потребно е само одобрување од Сенатот за уредбата да стапи во сила.

Моментално, работодавците во Холандија имаат право да го одбијат барањето за работа од дома на вработените без да дадат причина за тоа. Според новата мерка, работодавците ќе мора да ги разгледаат сите барања за работа од дома и да имаат соодветна причина за одбивање.

Новата мерка, всушност, е амандман на закон за флексибилна работа од 2015 година, со кој на вработените им се дава право да побараат промени во работните часови и местото на работа.

Според податоци од „Еуростат“, околу 14 отсто од вработените во Холандија работеле од дома две години пред пандемијата.

Извор: NDTV
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот