X
 12.08.2019 Живот

Романец го пренесувал своето возење на „Фејсбук“ и прегазил три лица

Три лица загинаа на истокот од Романија кога маж, кој во живо го пренесувал своето брзо возење со спортски автомобил, слетал од патот и влетал во еден двор.

Во несреќата смртно настрадаа бремена жена, нејзиното тригодишно дете и 79-годишна жена.

Уште едно лице кое било во дворот е повредено кога автомобилот вчера слетал од патот во населбата Вацарени, на 250 километри источно од Букурешт.

Возачот и сопатникот од автомобилот исто така се повредени. Возачот се обидел да побегне, но набрзо бил уапсен.

Осомничениот возач со камера во автомобилот го снимал своето пребрзо возење и во живо го пренесувал на „Фејсбук“.

Романската влада најави итно донесување на закон со кој драстично ќе се зголемат казните за лицата што си играат на мобилните телефони во текот на возењето.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот