X
 12.11.2019 Култура

Норвешки панкери ја преработија познатата песна „У свету постои једно царство“

Норвешкиот панк-бенд „Свартламон хардкор“ остана запометен по претходните обработки на детските песни „Дедо Мразе“, „Заклео се бумбар“, но и партизанската химна „По шумите и горите“.

Бендот/хорот настанал како резултат на протестите против одлуката на градските власти во Трондхајм да се урне дел од градот во кој живеат повеќето од нив. Во бендот учествуваат музичари со различни професии: работници во фабрика, стоматолози, наставници, ИТ-експерти, адвокати... Но, како што велат, сите се панкери и рокери.

Слушнете!

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура