X
 13.01.2021 Живот

Снегот во Шпанија не се топи на оган. За каков феномен станува збор?

Обилните снежни врнежи што ги донесе бурата „Филомена“ ја погодија Шпанија минатата недела, што доведе до откажување на летовите и затворање на патиштата, а најмалку четири лица загинаа.

Експертите велат дека ова е најсилната бура во последните 50 години. Големата количина на снег натера некои луѓе да веруваат дека бурата не е од природно потекло.

Една жена од Шпанија тврди дека снегот што го донесе невремето не е вистински снег. На видеоснимката што кружи на интернет жената зема снег од балконот, прави топка и ја загрева со полесен пламен, покажувајќи дека снегот не се топи, туку станува црн. Според неа, изгорената супстанција мириса на чиста пластика.

- Како што можете да видите, не се топи, без оглед на тоа колку ќе му го приближам пламенот. И мириса на изгорена пластика - вели жената.

Многу корисници на социјалните мрежи ѝ се потсмеваа на коментарите, а голем број луѓе го објаснија феноменот. Биологот Алваро Бајано на својот твитер-профил ја објасни појавата:  станува збор за нормална реакција бидејќи најголемиот дел од топлината насочена кон снежната топка се прераспределува на целиот нејзин волумен.

Мирисот на „пластика“ потекнува од нечистотиите во гасот од запалката, а „црниот“ снег се појавува поради процесот на хемиска сублимација, кога материјата се претвора од цврста состојба во гас, заобиколувајќи ја фазата на течна состојба.


Извор:B92Galttimes
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот