X
 13.05.2022 Култура

Присила Присли прва го гледала новиот филм за Елвис Присли

На претстојниот филмски фестивал во Кан премиерно ќе биде прикажан филмот „Елвис“, биографска приказна за познатиот пејач Елвис Присли и неговата врска со менаџерот, полковникот Том Паркер.

Една од првите личности што го гледале филмот беше поранешната сопруга на Елвис, 76-годишната Присила Присли. Таа викендот на нејзиниот фејсбук-профил објави дека е воодушевена од филмот во режија на Баз Лурман.

Присила напиша дека го гледала филмот заедно со Џери Шилинг, стар пријател на Елвис.

- Оваа приказна е за односот помеѓу Елвис и полковникот Паркер. Станува збор за брилијантно и креативно раскажана вистинита приказна која само Баз, на свој уникатен уметнички начин, можеше да ја сними. Остин Батлер, кој го игра Елвис, е неверојатен - напиша таа.

- Каков лик беше Том Паркер? Покловникот има две страни, Џери и јас ги запознавме и двете. Како што знаете, оваа приказна нема крај. Мислам дека малку подобро ќе го сфатите патувањето на Елвис, опишано од режисерот кој ги вложил своето срце и душа во овој филм - вели Присила.Извор: Lola Magazin
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура