X
 13.07.2018 Живот

Зошто Ирска го има најдобриот претседател на светот?

Позицијата претседател на Ирска е доста церемонијална, иако претседателот има ограничени овластувања. Актуелниот претседател, Мајкл Д. Хигинс, го чува уставот и е претседател на ирската држава во надворешната политика. Фер е да се каже дека одлично си ја извршува работата.

Хигинс личи на љубезниот и топол дедо што отсекогаш сте го сакале. Интернет-корисниците споделуваат примери за тоа зошто толку многу го сакаат нивниот претседател - сигурно би сакале и нашиот претседател да е толку среќен и позитивен.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот