13.10.2016 Култура

Десетте заповеди за родителите

Јануш Корчак (1878-1942) е полски педијатар, педагог и писател. На почетокот на Втората светска војна кога Хитлеровата војска влегла во Полска и ја окупирала Варшава, тој работел во дом за сираци.

јануш корач

Во 1940 година Германците го уапсиле и поминал неколку месеци во затвор, кога за неговата слобода платиле негови поранешни штитеници. Корчак тогаш имал можност да ја напушти Полска, но се вратил во домот за сираци. Во 1942 децата од домот биле пратени во концентрационен логор и неколку дена подоцна тој заедно со нив влегов во гасна комора. Јануш Корчак зад себе ги оставил овие 10 заповеди за родителите:

1. Не очекувај твоето дете да биде како тебе или онакво какво што би сакал да биде. Помогни му да стане самостоен човек, а не твоја копија.

2. Не барај од детето да ти плати за сé што си сторил за него. Си му дал живот, како би можел да ти се заблагодари? Тоа ќе даде живот на некој друг, другиот на трет... тоа е закон за неповратна благодарност.

3. Не му се одмаздувај на детето за навредите што те снашле  за во староста да не јадеш горчлив леб. Што ќе посееш, тоа и ќе жнееш.

Сите заповеди на ОВОЈ ЛИНК
Подготвил: М.Д.