13.12.2018 Живот

На хиперактивните деца не им требаат лекарства, туку соодветен пристап, вели Славица Тасевска-Николовска, тренер за АДХД

Нарушување во однесувањето придружено со недостиг на внимание, импулсивност и хиперактивност, повеќе познато како АДХД (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), е состојба која не им е непозната и на родителите во Македонија. Редица знаци укажуваат на тоа дека детето може да го има ова нарушување. Доколку во период од шест месеци тоа не го промени однесувањето, тогаш му треба и стручна помош, вели Славица Тасевска-Николовска, лиценциран тренер за дислексија, дискалкулија и АДХД според методот на Рон Дејвис, дел од Здружението „Ајнштајн“. Последицата на ова нарушување е несоодветно однесување на детето уште во претшколската возраст.

Прочитајте повеќе на Деца.мк, на ОВОЈ ЛИНК

Живот