X
 14.01.2021 Живот

Слушнете го ова швајцарско езеро што „пее“

Швајцарското езеро Давос нуди повеќе од прекрасен поглед. Езерото може и да „пее“.

Како што температурата се менува, пукнатините на замрзнатата површина на езерото произведуваат звуци што наликуваат на хипнотичко пеење.

Локалните жители велат дека прошетката околу езерото е мистично искуство, иако „пеењето“ е привремен природен феномен. Звуците престануваат со следното паѓање на снегот, кога пеењето на мразот е придушено од самиот снег.
Извор: Nbcnewyork.com
Фото: Screenshot/nbcnewyork
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот