X
 14.01.2023 Технологија

Вештачка интелигенција покажува како би изгледале познатите личности по неколку децении

Фотограф искористил вештачка интелигенција за да создаде серија портрети кои покажуваат како би изгледале познатите личности по неколку децении.

„Јанг ејџ“ е нов проект на турскиот фотограф Алпер Јесилтас, кој привлече голем број инстаграм-следбеници со неговите креативни дела базирани на вештачката интелигенција.

- Зад овој проект се крие прашањето: Како ќе изгледаат некои од младите познати личности по неколку децении? - вели фотографот и додава дека користел различни апликации за уредување на оригиналните фотографии на секое лице.

1
Били Ајлиш

2
Дуа Липа

3
Ема Стоун

3
Грета Тунберг

4
Хери Стајлс

5
Џастин Бибер

7
Рајан Гослинг

Извор: Petapixel.com
Фото: Alper Yesiltas
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија