X
 14.02.2020 Култура

Во Бристол се појави прекрасно уметничко дело на Бенкси за Денот на вљубените

Уметничкото дело што се појави на еден ѕид од куќа во Бристол му припаѓа на уличниот уметник Бенкси.
Нацртано е девојче кое со чатал удира по црвени цвеќиња направени од бршлен.

Бенкси го објави делото на својот инстаграм-профил на полноќ, пред Денот на вљубените.

1
Фото: Twitter

Кели Вудруф, чиј татко го поседува имотот во Бартон Хил каде што било создадено делото, вели дека сакаат да го заштитат делото пред да пристигне бурата „Денис“.- Со оглед на тоа што е Денот на вљубените, навистина е посебна работа да се има во 3Д-форма - вели таа.

2
Фото: Twitter

- Многу луѓе доаѓаат, уживаат во делото и го фотографираат. Имаше многу дебати дали е дело на Бенкси или не. Станува збор за неверојатно и прекрасно дело - додава таа.

3
Фото: Twitter

Извор: BBC
Фото: Twitter/Bristol Somali Community Association
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура