X
 14.02.2021 Наука

Формулата на љубовта: неврохемикалии заслужни за чувството на заљубеност

Едно од седумте чуда на светот, Таџ Махал, отсекогаш имало аура на мистицизам што го опкружува. Познат е како вечен споменик на љубовта и го изградил императорот Шах Џехан за неговата сакана сопруга Мумтаз Махал.

Оваа неверојатна градба се градела 22 години, а легендата вели дека императорот Шах ѝ ветил на Мумтаз, во последните моменти од животот, дека ќе го изгради најубавиот споменик на светот во чест на споменот за неа. И навистина го направил тоа. Направил архитектонско чудо што е многу повеќе од споменик. Таџ Махал е гробница, џамија, градина, порта и фонтана.

Едноставно кажано, Таџ Махал е светско чудо и потсетник на една голема љубов, како и на фактот дека низ историјата луѓето тврделе дека срцето е центар на љубовта. Од друга страна, научниците велат дека љубовта е само во мозокот, подмачкана со хемикалии и хемија и дека има свој рок на траење.

Кога две лица се привлекуваат, се случува виртуелна експлозија на неврохемикалии како што е адреналинот. Експлодира огномет и гледаме ѕвезди.

Кога сте заљубени, во организмот се ослободува фенилетиламин, кој дејствува на нервниот систем како лек - доаѓа чувство на возбуда и хиперактивност. Исто така, се лачи допамин, кој дава чувство на еуфорија. И тука е норпинеферин, кој го максимира адреналинот.

Коктелот од овие три хемикалии го дава ефектот што секој го знае и го обожава - заљубеноста.

За жал, по шест месеци до три години во врската, нашето тело станува имуно или толерантно на овие супстанции. Еве го одговорот на прашањето зошто на некои луѓе им здосадило во врската со една личност и имаат потреба да направат промени - поради недостигот на возбуда.

ljubov
Фото: Freepik

Наука

Хормонот окситоцин C₄₃H₆₆N₁₂O₁₂S₂ според хемискиот состав е многу сличен на соединението вазопресин, и секако игра голема улога во разбирањето на емоциите и развојот на интимноста меѓу паровите.

Сепак, најголемата мистерија на човечката цивилизација - љубовта - не треба да се сведува само на нивото на хормони.

Окситоцинот и вазопресинот спаѓаат во групата невропептидни хормони чие производство е регулирано со хипоталамусот, дел од мозокот одговорен за голем број важни функции, како што се регулирање на физичката температура, срцевиот ритам, крвниот притисок и гладот ​​и жедта. Хипоталамусот сочинува само еден процент од вкупниот волумен на мозокот и тој игра клучна улога во нашите емоции и мотивација. Окситоцинот и вазопресинот се формираат преку низа биохемиски реакции во предниот дел на хипоталамусот, кај невросекреторните неврони, додека тие се ослободуваат во крвотокот преку хипофизата.

Како влијаат врз нашето однесување?


Окситоцинот, исто така, игра улога во создавањето односи меѓу возрасни лица, тој е важен за врзување и чувството на блискост и лојалноста што се создава во врските.

Денес е познато кои рецептори ги врзуваат окситоцинот и вазопресинот, така што било откриено дека најголемо присуство на нивните рецептори има во матката, но и во мозокот, особено во хипоталамусот и амигдалата, делови важни за изразување на емоциите. Луѓето со ниско ниво на окситоцин поминуваат повеќе време сами, потешко се вклопуваат во тимови и може да имаат проблеми во социјалните контакти. Кај жените, окситоцинот игра клучна улога во доживувањето оргазам, додека кај мажите тоа влијае врз потребата за размена на нежност со партнер, што го продлабочува чувството на блискост и нежност.

Привлечност


Кога повеќето зборуваат за љубовта, тие најмногу зборуваат за оваа фаза. Оваа фаза е контролирана од невротрансмитери наречени моноамини: норадреналин, допамин и серотонин. Заедно тие прават многу интересен коктел од емоции.

Норадреналин (норепинефрин)

Оваа хемикалија влијае врз центрите за внимание и реакција во мозокот. Во драстични ситуации, како што е љубовта, таа работи со адреналинот, што активира реакции „бори се или бегај“. Не, тоа не значи дека ќе се борите со саканата личност или ќе побегнете од неа. Тоа значи дека срцевиот ритам ќе се забрза и протокот на крв ќе се подобри, што ќе ви даде повеќе енергија.

formula
Фото: Freepik

Допамин

Оваа хемикалија активира интензивен наплив на задоволство, зголемена енергија, фокусирано внимание и ја намалува потребата за спиење или храна. Исто така, го стимулира центарот во мозокот да наградува. Бидејќи кокаинот и никотинот имаат многу слични ефекти врз мозокот, допаминот е одговорен за вашата љубовна зависност (или партнер).

Серотонин


Оваа хемикалија е одговорна за агресијата, апетитот, спиењето, расположението и што е најважно - за сексуалноста. Во текот на оваа фаза на заљубеност нивото на серотонин паѓа. Ниското ниво на серотонин е најтесно поврзано со опсесивно-компулсивното нарушување, иако тоа исто така може да укажува на депресија или анксиозност. Сериските убијци исто така имаат ниско ниво на серотонин. Ова може да објасни зошто сите сме малку „луди“ кога сме заљубени.

Физиологија


Научникот Андреас Бартелс и неговиот советник Семир Зеки од Кралскиот колеџ во Лондон користеле скенер МР (магнетна резонанса) за скенирање на заљубениот мозок. Откриле дека деловите на мозокот поврзани со награда и задоволство биле активирани, додека деловите поврзани со морални прашања биле деактивирани. Ова е веројатно и причината зошто луѓето велат „љубовта е слепа“. Ова може да објасни зошто на луѓето не им пречи кога партнерот се однесува лошо - тие се само за заљубени и тоа е тоа.

Невролошки дружења со партнер


Многу експерти тврдат дека редовното дружење со партнерот (дури и во долгите врски) може да ги задржи романсата и заљубеноста. Единственото нешто на што треба да се придржувате е „факторот новина“. Клучот е да направите нешто ново секојпат кога ќе излезете, да бидете сигурни дека ослободувате допамин во вашиот мозок и да активирате чувство на задоволство и награда.

Психологот Ричард Слатчер во неговото истражување заклучува дека факторот новина во врската не зависи од планинарење, скокање од авион и пливање со ајкули, туку и дека излегувањето со друга двојка има еднакво силно влијание врз квалитетот на врската.

Значи, едноставни работи можат да ослободат допамин во вашиот мозок и да го вратат истото чувство на заљубеност во вашиот партнер што го имавте кога првпат се заљубивте.

Извор: Nezavisne.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука