X
 14.05.2022 Живот

Германија воведува месечен билет од 9 евра за патување низ целата земја

Германија објави дека од 1 јуни ќе стави на располагање билет што ќе им овозможи на патниците да патуваат каде било во земјата со јавен транспорт по цена од 9 евра месечно.

Мерката првично беше наменета како поттик да се натераат патниците да се префрлат на јавен превоз, но сега Комитетот за транспорт на Бундестагот рече дека ќе обезбеди евтино патување за сите низ целата земја.

Се проценува дека понудата ќе ја чини Владата 1,5 милијарда евра, доколку биде одобрена на 20 мај.

- Билетот од 9 евра мора да важи на национално ниво, во спротивно патниците што патуваат преку границите на сојузните држави и тарифните здруженија ќе бидат во неповолна положба - изјави Мартин Кробер, експерт за сообраќај на СПД во Бундестагот.

Портпаролката на министерот Волкер Висинг (ФДП) во понеделникот рече дека министерството е заинтересирано да го спроведе билетот „9 за 90“ што е можно побрзо. Таа додаде дека сè уште се работи на координација со регионалните влади и туристичката индустрија за да се разјаснат сите прашања што би можеле да произлезат.

Со оглед на тоа што билетот ќе биде достапен во текот на летните месеци, Владата смета дека многу луѓе ќе ги искористат предностите и ќе ја искористат евтината цена за да патуваат подалеку, и да одат на подолги патувања од едната до другата страна на земјата.

Сопствениците на сезонски билети ќе добијат рефундирање на разликата во трошоците, а тие детали допрва треба да се одредат.

Извор: Euroweeklynews.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот