04.01.2015 Образование

Што научивме изминатава недела: Новогодишна порака од еден наставник до Министерот за образование

Ви ги издвојуваме најважните наслови од последната недела од 2014 година.

nedela

Новогодишна порака од еден наставник до Министерот за образование

Министре Адеми,

не можам да го започнам ова обраќање до Вас со оние формални етикети. Знаете, не е добро на луѓето да им придодаваш атрибути, ако тоа тие навистина не се.

Образованието во Македонија во 2014

Многу работи се случија изминатава година. Сепак, се обидовме да направиме една кратка ретроспектива на она најважното што не треба да се заборави. Ова е образованието во Македонија во 2014 година.

Импакт факторот и неговата (зло)употреба

Деновиве една од најчесто застапените теми низ медиумите се импакт факторот (ИФ) или т.н. фактор на влијание и индексирачки бази на научни списанија, цитирања, истражувачи и сл.

Причини зошто мора да ја посетите Норвешка во 2015 година

Се прашувате зошто треба да ја посетите Норвешка? Норвешка веројатно ги има најпознатите прекрасни пејзажи во светот, и навистина спектакуларна природа со прекрасни планини, фјордови, високи врвови, северни светла и полноќно сонце.

Филмска 2015 година: Што ни подготвува Холивуд?

Годината која помина беше одбележана со значителна оригиналност и апатија на холивудските богаташи, но судејќи според најавите, 2015 година може да биде уште поплодна кога станува збор за Холивуд и филмовите кои ги создава.

Годишен хороскоп за 2015 година

Овнови, подгответе се за проширување на семејството, а сите Ракови се предупредуваат да внимаваат на шеќерот. Што уште ѕвездите ви препорачуваат за новата, 2015 година?

Игра од Србија е избрана меѓу најдобрите 5 игри на Фејсбук

„Фејсбук” на својот блог деновиве објави листа на најпопуларни видео игри кои се играат на оваа платформа.

Филмови кои сте ги пропуштиле оваа година, а треба да ги погледнете

Само затоа што некои филмови во 2014 година немаа голема заработка не значи дека не се вредни за вашето време. Ви нудиме филмови кои дефинитивно треба да ги погледнете.

Овие млади иноватори се нашата надеж за иднината

Постојано се потсетуваме на иноваторите низ историјата кои помогнале во создавање на модерниот свет во кој живееме денес. Но, честопати забораваме да помислиме на сите „Тесли“ кои ги имаме денес. Овојпат им обрнуваме внимание токму ним.

Најдобрите шпански филмови на сите времиња

Шпанската кинематографија има за што да биде горда. Од Педро Алмодовар до Алехандро Аменабар, шпанските режисери имаат добиено многу пофалби од филмските критичари и интернационалната публика и се закитија со многу Оскари.

Писмо од револтиран гимназијалец: На ученикот треба да му биде дадена слобода!

Се е совршено. Македонското општество постојано бележи подобрувања и константен напредок во сите области, секојдевно ни соопштуваат најпопуларните медиуми изминатите 10-тина години.

Случувања кои ја одбележаа науката во 2014 година

Науката во 2014 година ги исполнуваше страниците на сите магазини и веб страни. Да се потсетиме на најзначајните настани од оваа област во 2014 година.

Фото и Видео: Како светот ја дочека Новата 2015-та година?

Со спектакуларни огномети во кои уживаа десетици милиони луѓе ширум светот беше дочекана новата 2015-та година.

Работи на кои никогаш не треба да помислите

Здравите и среќни луѓе размислуваат на позитивен начин. Откако ќе се разбудат наутро, до моментот кога навечер ќе ги затворат очите, тие размислуваат на најдобриот можен начин.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски