X
 12.01.2015 Образование

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе оствари средба со претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе прими претставници на Професорскиот и Студентскиот Пленум, информираа од Кабинетот на претседателот, пренесува Радио МОФ

Иванов одговори позитивно на барањето на пленумите за средба, на која тие ќе ги образложат ставовите за предложените измени на Законот за високо образование. Средбата ќе се одржи во 16:00 часот.

Претставници на пленумите во неколку наврати го повикаа претседателот Иванов да стави вето на предложените измени и воведувањето државен испит во високото образование, со што според нив се загрозува автономијата на универзитетот.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование