X
 13.02.2015 Култура

Белата и жешка убавина на неверојатниот Исланд

Исланд е истовремено еден од најубавите и најпустите предели во светот.

 

исланд


Исландската сценографија во текот на зимскиот период обично е прекриена со бел мраз и снег. Но, за краток период, вулканот Холухраун еруптира во огнена маса со огромна жешка лава која ја дели земјата. Оваа година, научниците очекуваат вулканот да еруптира во март.

Вулканот најдобро се гледа од воздухот, но ако сакате да го искусите одблизу, има достапни тури. Погледнете ја неговата неверојатна убавина.

 


Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура