X
 05.03.2015 Наука

Каква функција има панкреасот во човечкото тело?

Интересна ТЕД-Ед лекција од Ема Брајс која објаснува која е функцијата на панкреасот во човечкото тело. Овој орган е одговорен за производство на хормони кои го регулираат шеќерот во крвта, помагаат при варењето и изведувањето на други функции.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука