X
 23.03.2015 Технологија

Бесплатен НАСА софтвер со кој ќе ја заштитите планетата од астероиди

Токму така, можете да помогнете во спасувањето на светот. И тоа со симнување на бесплатен софтвер.

 

астероид


„Заштитата на Земјата од закани од удари на астероиди е возможна само доколку знаеме каде се астероидите. НАСА го искористува неверојатниот потенцијал на иноваторите креаторите и граѓаните научници преку отворање на истражувањето. Во неверојатно поврзан свет, НАСА ја препознава вредноста на јавноста како партнер во решавањето на некои од најголемите предизвици на земјата. Потребна ни е вашата помош во идентификување на астероидите. За да помогнете, создадовме апликација која му овозможува на секого, секаде да помогне во решавањето на овој глобален предизвик“.

За да ја симнете апликацијата и да се приклучите во „ловот“ на астероиди, кликнете тука
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија