X
 23.03.2015 Наука

Како изгледал океанот на Марс пред милијарди години?


Иако денес изгледа прилично „суво“, научниците се убедени дека некогаш имало живот на Марс. Меѓутоа, наместо на површината, тие се фокусираат на она што лежи под неа.

Благодарејќи на мапите од влажноста во атмосферата на Марс се верува дека на планетата постоело огромно море пред милијарди години, кое можеби имало живот.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука