X
 27.03.2015 Живот

Како изгледа најзелениот град во светот?

Местото кое целосно го има прифатено јавниот превоз, достапната зелена површина и прекрасната атмосфера, не е утопска фантазија, туку тоа е главниот град на Данска.

 

danska


Неодамна, Индексот на глобална зелена економија на Копенхаген му ја даде титулата „најзелен град во светот“ со совршени 100 поени. Копенхаген е води во светот со неговиот зелен урбанистички план и дизајн, и претставува пионер во иницијативата за транспорт и чистата технологија. Додека поголемиот дел од останатиот свет горат гуми и залудно ја трошат водата, овој град претставува идол за унапредување и одговорност за животната средина.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот