X
 27.03.2015 Култура

Ретки слики од семејството Романови пред нивното убиство


Руската револуција се случила за помалку од една година по правењето на овие фотографии. Царот бил принуден да се повлече, а неговото семејство било прогонето. На 17 јули во 1918 година во Јекатеринбург сите биле убиени по наредба на Ленин.

Многу од овие фотографии биле направени од Николај II, кој имал страст за фотографијата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура