X
 28.03.2015 Технологија

Смачено ви е од паметните телефони? Погледнете го овој документарец

Во краткиот документарец „Phone life“, режисерот Иван Кеш ги истражува социјалните димензии на поседувањето на паметен телефон.

Филмот следи два ликови, млада девојка опседната со паметниот телефон и технички дизајнер кој никогаш не поседувал мобилен телефон. Преку овие ликови Кеш ги става под знак прашалник световите кои ние ги создаваме и одбиваме благодарение на итноста на „паметната“ технологија. 

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија