X
 11.04.2015 Живот

Серија фотографии кои докажуваат дека хероите живеат меѓу нас

Оваа серија на фотографии од Мартин Бек го предизвикува стереотипот за суперхероите кои ни го претставуваат и стриповите, и филмовите.

 

херои

 

Неговата цел е да го исфрли замислувањето на хероите како нереалистични ликови од стриповите и да го воведи мислењето дека тие се едноставни луѓе како сите нас кои и покрај нивните лични борби, имаат потенцијал да станат херои преку помагање на другите.


Хероите на Мартин се обични луѓе кои не се ограничени со раса, религија и верувања. Тие живеат меѓу нас, не` опкружуваат и тие се насекаде. Секој е суперхерој.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот