19.04.2015 Живот

Е, ова е неверојатна професорка!

Професорката Ненси Кејнвишер од Институтот за технологија во Масачусетс сними интересно видео на кое на нејзините студенти им ја објаснува функцијата на мозокот.

професрока

Таа сфатила дека тешко ќе биде да им се објасни на студентите кој дел од мозокот каде точно се наоѓа, па одлучила да се избричи.

Таа на интерактивната табла нацртала различни бои на мозокот кои претставуваат специфични ментални функции. Меѓутоа и` било тешко да им претстави на студентите каде точно се наоѓаат тие точки бидејќи и` пречела косата, па одлучила со помош на една студентка да се избричи и да ја нацрта нејзината глава.

Црвените точки ги претставувале функционалните области, а црвените реагирањето на лицето. Останатите подрчаја реагираат на телото, додека едно подрачје се активира дури тогаш кога размислувате што другата личност мисли.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Живот