X
 24.04.2015 Живот

Зошто сиромашните луѓе во светот ќе останат сиромашни?

И до ден денес сиромаштијата се`уште претставува огромен проблем за човештвото. И работата е тоа што и покрај сите наши напори, ние нема да успееме да ја подобриме ситуацијата се` додека не стигнеме до скриените корени на проблемот.

Во овој говор, Гери Хауџен, основач на мисијата наречена „Интернационална правда“, опишува како недостатокот на спроведување на законот во целиот свет предизвикува луѓето се`уште да страдаат.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот