X
 29.04.2015 Образование

Трета средба на средношколците со министерот Адеми

Откако почна кампувањето на средношколците наспроти Министерството за образование, денеска тие ќе ја остварат и третата средба со министерот Адеми, пренесува НОВА.Учениците Александра Филипова, Дејан Рајковски и Огнен Ханџиски се претставниците на Средношколскиот пленум кои ќе одат на средбата, дознава НОВА.

Состанокот е закажан за во 11:30 часот а по вчерашната средба, средношколците велат дека се чувствува позитивна атмосфера за компромис кај надлежните.

Тие се надеваат дека на вчерашната седница министерот Адеми ги претставил нивните барања и очекуваат исходот од денешната средба да биде некакво конкретно решение.

Средношколците се спремни да отстапат од другите барања и да постигнат компормис за враќање на стариот концепт на државна матура и воведување на работна група во изготовка на екстерните тестови од технички и содржаен аспект.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование