X
 29.05.2015 Технологија

Различен од сите - Мобилен со два екрани

Неодамна на пазарот се појави првиот мобилен телефон со два екрани.

 

екран


Станува збор за „Yotaphoneu 2“ чијшто главен LCD екран е доста сличен со Android и iPhone, но има уште еден дополнителен екран кој потсетува на читачот на Kindle.

Од компанијата тврдат дека станува збор за првиот мобилен телефон со два екрани, а може да се порача за 550 долари. Првите испораки се предвидени за август.

Освен два екрани, мобилниоте телефон ќе ги има класичните апликации, а во дополнителните опции ќе  има и безжичен полнач.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија