22.06.2015 Технологија

Google во Македонија за можностите за раст и предизвиците од иновации водени од отворените податоци

На 21 јуни, во хотелот Холидеј -INN, Скопје, Google во соработка со Дирекцијата за заштита на на личните податоци од Македонија се организираше настан од затворен тип на кој се собраа сите засегнати страни во земјата, претставници од различни сектори, телекомуникациите, банкарството, образование, ИТ компании, итн.

На настанот насловен како "Иновации водени од податоци - можности за раст и предизвици" е целосно посветен на консеквентна и економско- општествена вредност што произлегува од употребата на анализа на податоците од страна на приватни и јавни организации со цел да се донесат подобри одлуки и креирање на нови производи и услуги.

Настанот беше проследен со голем интерес и дискусија. За време на настанот учесниците дискутираа за резултатите од документот за политиките кон " Иновации водени од податоци - можности за раст и предизвици во Југоисточна -East Европа" подготвен од страна на седум институти во регионот кои учествуваа во истражувањето и подготовката на истиот. Документот за политики ги нагласува предностите на прифаќање на иновации водени од податоци и потребата да се развијат избалансирани политики за поддршка на отворени податоци, како и култура искористување на отворени податоци.

"Конечно, нови иновативни политики треба да се разгледаат за зголемување на побарувачката за високо квалификувани кадри (научници, инженери и пошироко), кои можат да иновираат со податоците кои ги користат – и тоа треба да е на „врвното работно место" на 21-от век" - рече Dionisis Kolokotsas – Менаџер за Јавни политики менаџер во Google, кој го презентираше документот на настанот.

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, даде посебен осврт и интерес за темата велејќи: "Иновациите водени од отворени и аналитички податоци не е ново за нас. Тоа е важен инструмент за развој и економски раст на земјата, а тоа е насоката кон која сите ние се стремиме.

Во изминатите неколку години посебен осврт имаше кон институционален развој, реформите во јавната администрација и уште многу други процеси со кои, всушност, се постави основа за модерното општество. Мора да се каже дека имаме потреба континуирано да работиме и да се стави напор да се следат иновациите од една страна и интересот на економскиот сектор од другата страна." Тој, исто така, изрази задоволство што има претставници од различни сектори да дискутираат за така важно прашање како оваа тема, изразувајќи подготвеност во земјата да се работи на сите иновативни алатки како што е оваа.

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци ја претстави важноста на алатката Проценка на влијанието на приватноста за сите бизнис сектори објаснувајќи: "Работењето со алатката за Проценка на влијанието на приватноста во малите и средните претпријатија има многу можности и предности, а не толку многу предизвици за заштита на податоците. Ова е една од најпознатите корисна алатка за управување со мали и средни претпријатија на начин што е процес управуван согласно заштита на приватноста на податоците; Тоа, исто така заштедува средства и процеси, и најважно е да спречи какво било прекршување додека се прави анализа на податоците од мали и средни претпријатија. Сите ние сме свесни дека за иновации водени од податоци, видовите на податоци кои се користат се> метаподатоци, податоци од институции кои може да бидат од корист за економскиот и јавниот сектор за водење бизнис, итн. Од таа причина првична проценка на влијанието на приватноста е повеќе од потребно да се направи со цел да се стават јавно достапни одредени типови на податоци."

Исто така, на крајот сите се согласија дека главните принципи за заштита на личните податоци треба да останат на повисоко ниво на скалата на имплементација, како и да се имплементираат иновации водени од податоци и рамнотежа на пристап кон правата на приватност.
Дирекцијата за заштита на личните податоци од Македонија беше призната како сигурен партнер за соработка и беше договорено да се развијат активности за подигнување на свеста за оваа значајна тема.

Настанот беше организиран од страна на ДЗЛП – Македонија, со ко-спонзорство од Гугл, како и Владиниот Портал за отворени податоци од Романија, Економскиот институт од Србија, претставници на организа заштита на личните податоци од ЕУ и Балканот, со цел обезбедување на високо ниво на важност на темата „Иновации водени од податоци - можности за раст и предизвици.

Технологија