X
 24.06.2015 Технологија

Најпаметните компании според Институтот за технологија во Масачусетс

Која компанија не би сакала да биде пофалена дека е паметна од институција како што е Институтот за технологија во Масачусетс?

 

1


Најизненадувачки за оваа листа се неколку имиња кои не се појавуваат како на пример „Apple“ и „Facebook“, меѓутоа Институтот нуди причина која стои позади неговата одлука.

„Ова го одлучивме додека го создававме „MIT Technology review“. Не ги броевме патентите ниту пак докторатите; наместо тоа ние запрашавме дали компанијата имала одреден напредок во изминатата година, со кој таа ќе се дефинира во својата област. Најголем напредок се случи во „Illumnia“. Исто така, пронајдовме драматични случувања на интернет, во батериите па дури и во земјоделската технологија“, пишува во образложението на Институтот.

Кои компании се во најдобрите и најпаметните за 2015 година?

 

1

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија