X
 14.07.2015 Живот

Хаосот на лондонското небо

Компанијата NATS која се грижи за контролата на воздушниот сообраќај секоја година се справува со 2 милиони летови во воздушниот простор на Велика Британија, од кои 1.2 милиони пристигнуваат или си заминуваат од еден од петте главни аеродроми во Лондон.

 

nebo

 

Тоа се повеќе од 3.000 летови дневно на само шест писти. Кога овие планови за лет се претворени во шарени патеки, тие создаваат една смирувачка визуелизација на воздухопловството во текот на 24 часовен период.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот