X
 29.07.2015 Технологија

Најбрзиот уред направен од човекот во универзумот

Постои авион кој може да помине една милја за една секунда, односно 1,6 километри за тоа време. Со други зборови, би можеле да стигнете од Скопје до Лондон за нешто повеќе од половина час.

Секако, ова не е патнички авион, но сепак е неверојатно да се дознае дека постои такво летало на Земјата.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија