X
 11.08.2015 Технологија

Од Јапонија ни пристигнува уште еден револуционерен производ

Јапонскиот инженер Куниаки Сато создал моторизиран транспортер со големина на таблет.

 

возило


Возилото наречено „WalkCar“ може да достигне максимална брзина од 10 километри на час и може да издржи возачи со тежина до 120 километри.

Куниаки вели дека уредот е дизајниран за рекреативна употреба, како и за бизнис. „Сакам да му покажам на светот дека и Јапонија знае да биде иновативна“, изјави тој. „Ова е првиот транспортер кој е доволно мал за да може да се носи во чанта“, додава тој.

„WalkCar“ е направен од алуминиум и тежи околу 2 и 3 килограми, во зависност од тоа дали е внатрешна или надворешна верзија. 

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија