X
 14.08.2015 Образование

Каде закочи договорот на пленумците и Министерството за образование?


Студентите протестираа, окупираа, разговараа, дебатираа и дискутираа за проблемите со промените во високото образование со месеци. Студентскиот пленум успеа да започне на работата на нов Закон за образование, за кој концептот требаше да биде готов за еден месец, но тоа не го видовме.

Ивана Туфегџиќ од Студентски пленум вели дека причината за ова е во волјата која ја нема од страна на Министерството за образование. Во интервју со „Фактор“, таа открива што се случи со подготовките на Законот и кои се следните планови на пленумот.

Интервјуто прочитајте го ОВДЕ.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование